Cebuana Lhuillier Age-Group CITIGreen Cebu Tennis Winners Result

0

The list of winners result of Cebuana Lhuillier CITIGreen Age-Group singles and doubles event tennis championships. Tournament graded as group 1 series junior tennis tournament sanction by Unified Tennis Philippines(UTP) at CITIGreen Tennis Resort Bayabas Ext, Cebu City, started from Jan. 26 – Jan. 30, 2018.

Directed by Mario Inguito Craiz, official tournament director of Cebuana Lhuillier Age-Group Championship Visayas-Mindanao junior tennis tourney, with the official ball of Dunlop Philippines.

100 Pinoy young future star tennis players have been spotted, over 211 entries joined group 1 event of Unified Tennis Philippines(UTP) produced 30 champions and finalist, boys & girls from their respective categories.


CEBUANA LHUILLIER AGE GROUP TENNIS


CEBU CITY, CEBU LEG RESULT

JANUARY 26-30, 2018

CITIGREEN TENNIS RESORT, CEBU CITY

Tournament ID: Group 1

Total # of entries: 211


8 UNISEX

CHAMPION                        :DAVID EZRA SEPULVEDA           (PARDO, CEBU CITY)                                4 1 – 5 3

RUNNER-UP                       : CARLISLE CUIZON                    (LAPU-LAPU CITY)


10 UNISEX

CHAMPION                        :AARON KEVIN TABURA           (PARDO, CEBU CITY)                                   4 1 – 4 0

RUNNER-UP                       :GARLANDSON ARDIENTE (AURORA, ZAMBOANGA DEL NORTE)


12 BOYS

CHAMPION                        :GARLANDSON ARDIENTE (AURORA, ZAMBOANGA DEL NORTE)                     6 0 – 6 1

RUNNER-UP                       :REYMAN SALDIVAR, JR. (KABACAN, NORTH COTABATO)


 

12 GIRLS

CHAMPION                        :SHARA LOUISE PALIWAG (DUMAGUETE CITY)                                            6 3 – 6 0

RUNNER-UP                       :DAVEAINE THERESE GAURAN (DUMAGUETE CITY)


14 BOYS

CHAMPION                        :BRENT SIGNMOND CORTES (TUBOD, LANAO DEL NORTE)                              7 5 – 6 3

RUNNER-UP                       : NASH AGUSTINES (OROQUIETA CITY)


14 GIRLS

CHAMPION                        :PHERL BLESS CODEROS (CEBU CITY)                                                        6 1 – 6 2

RUNNER-UP                       :CORAZON LAMBONAO II (ORMOC CITY)


16 BOYS

CHAMPION                        :BRENT SIGNMOND CORTES (TUBOD, LANAO DEL NORTE)                           6 1 – 6 3

RUNNER-UP                       :STEPHEN ZION GUIA (DIPOLOG CITY)


 

 

16 GIRLS

CHAMPION                        : ROVIE BAULETE (ILIGAN CITY)                                                                 6 3 – 6 1

RUNNER-UP                       :TIFFANY CLAIRE NOCOS (LAPU-LAPU CITY)


 

18 BOYS

CHAMPION                        :MARC NICOLE SUSON (CEBU CITY)

6 3 – 6 1

RUNNER-UP                       :STEPHEN ZION GUIA (DIPOLOG CITY)


18 GIRLS

CHAMPION                        :ELIZABETH ABARQUEZ (CARCAR CITY, CEBU)                                              6 2 – 6 2

RUNNER –UP                     :PHERL BLESS CODEROS (CEBU CITY)


 

DOUBLES EVENT:

 

10 UNDER UNISEX:

CHAMPION                                :AARON KEVIN TABURA/JOHN KENNETH JUMAMOY                                     5-3, 4-1

RUNNER -UP                              :SHARA LOUISE PALIWAG/DAVEAINE THERESE GAURAN


14 BOYS

CHAMPION                                :BRENT SIGNMOND CORTES/ASHTON BENNE VILLANUEVA           8-5

RUNNER -UP                             :ANDRE SAL EUGENIO LAGO/ALEJANDRO BARRIENTOS


14 GIRLS

CHAMPION                               :CORAZON LAMBONAO II/KIMBERLY MCKENZIE                                        8 – 1

RUNNER UP                            :HELA RIZA CODEROS/KIRSTEN ALBOFERA


18 BOYS

CHAMPION                               :MARC NICOLE SUSON/CEDRIX JHON BRAVO                                            8 – 4

RUNNER UP                            :LEMUEL GARBOSA/RHEYZEL FREN JUANIZA


18 GIRLS

CHAMPION                              :NICHOLE DELA RITA/SHEDEL AIGHEY GICA                                           8 – 3

RUNNER UP                            :PHEL HAZEL CODEROS/LYRA MAE RAMIREZ


Event Organizer said;
“After the successful kick-off event in Cebu City, we are moving to Iloilo City and Iba, Zambales. Both are Group 2 sanctioned events by Unified Tennis Philippines. ULTRA Tennis Association is hosting our leg in Iloilo while Iba Tennis Club is our host in Zambales. We are expecting the best players in these regions to compete as we are inspired to bring the best tennis experience to all of our followers on our 12th edition of Cebuana Lhuillier Tenni


Don’t forget to hit like and follow for the latest update.
Follow us on Facebook: Facebook/PhiltennisPH

Facebook Comments